ЯК ТАК?! Після закону про дрова: нардепи вирішили ще зіпсувати життя українцям новою забороною! Люди оніміли!

Народні депутати підготували законопроєкти, які можуть вплинути на порядок відшкодування моральної шкоди в трудових відносинах. Їх мета — уточнити законодавчі положення, що регулюють обмеження щодо відшкодування моральних збитків.

Новий законопроєкт щодо відшкодування моральної шкоди

Депутати пропонують внесення змін до Цивільного кодексу та інших законів, що стосуються відшкодування моральної шкоди в трудових правовідносинах. Законопроєкти №12175 та №12176 покликані врегулювати правові аспекти відшкодування збитків і встановлюють терміни для подання позовів. Про це повідомляє Судово-юридична газета.

Що саме передбачають законопроєкти?

Серед авторів ініціативи — народні депутати Микола Стефанчук, Іван Калаур, Олександр Мережко, Михайло Радуцький та інші. Законопроєкти передбачають зміну статті 268 ЦК, встановлюючи, що позовна давність не поширюється на майнові вимоги, однак щодо моральної шкоди діятимуть обмеження щодо строків подання позову.

Крім того, законопроєкт пропонує уточнити положення Кодексу законів про працю: відшкодування моральної шкоди працівникам виключається, якщо буде доведено вину самого працівника в інциденті, який призвів до шкоди.

Аргументи на користь змін

Автори законопроєктів вказують, що відсутність чітких норм щодо відшкодування моральної шкоди за випадки, пов’язані з роботою, створює невиправдане навантаження на роботодавців. Наразі, навіть за відсутності провини роботодавця, він зобов’язаний відшкодовувати моральні збитки, якщо нещасний випадок визнається виробничим.

На думку депутатів, наявність чи відсутність вини працівника повинна впливати на можливість відшкодування збитків з боку роботодавця. У зв’язку з цим, пропонується виключити компенсацію моральної шкоди у випадках, коли вина лежить виключно на працівникові.

Мета ініціативи — встановлення балансу

Аналіз практики відшкодування моральної шкоди в трудовій сфері показав, що нинішні правила часто порушують баланс інтересів роботодавців і працівників, створюючи диспропорцію у правовідносинах. Депутати вважають, що введення обмежень на терміни позовної давності і чіткіше визначення відповідальності зможуть врегулювати це питання на законодавчому рівні.

👉👉Підпишіться на наш 👉телеграм 👈, щоб першим дізнатися всі новини❗️❗️❗️

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *